- ISE - http://www.ise.com.pl -

Sikora: PGNiG wraca do korzeni

Posted By sergei On August 20, 2013 @ 9:33 am In Aktualności,Artykuły | No Comments

PGNiG nie będzie realizować nowych inwestycji w sektorze elektroenergetyki gazowej dopóki nie zmienią się trendy na rynku ani nie wyjaśnią się kwestie regulacyjne. Sprawę komentuje dr inż. Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych.

- To powrót do korzeni PGNiG. Firma upstreamowa jaką była na początku PGNiG z dość dużym obszarem sprzedaży i dystrybucji związanym z kontraktem rosyjskim miała tam zawsze największe marże. Dzisiaj bilans PGNiG wygląda tak, że ok. 15 procent przychodów generuje obszar poszukiwań i wydobycia. Tam są najwyższe zyski sięgające 45-50 procent. To jest dobry trend – uważa ekspert.

- Rezygnacja na tym etapie z budowy nowych mocy elektroenergetyki gazowej też może mieć ciekawe konsekwencje. Dużo większe marże można uzyskać obecnie w petrochemii, w momencie, gdy wodór z gazu ziemnego zostaje sprzedany do spółek go potrzebujących jak np. do firm rafinujących ropę naftową czy do spółek  nawozowych – dodaje.

Jego zdaniem klimat inwestycyjny w elektroenergetyce gazowej nie sprzyja inwestycjom. – To co można było usłyszeć w kontekście PGNiG na temat kwestii regulacyjnych to prawda. Dzisiaj za wyjątkiem sztandarowej Stalowej Woli, gdzie rzeczywiście jest zapotrzebowanie na ciepło, firmy mają kłopot ze spięciem tego typu inwestycji – podsumowuje Sikora.

http://biznesalert.pl/sikora-pgnig-wraca-do-korzeni/ [1]


Article printed from ISE: http://www.ise.com.pl

URL to article: http://www.ise.com.pl/aktualnosci/artykuly/sikora-pgnig-wraca-do-korzeni

URLs in this post:

[1] http://biznesalert.pl/sikora-pgnig-wraca-do-korzeni/: http://biznesalert.pl/sikora-pgnig-wraca-do-korzeni/

Copyright 2010 ISE. All rights reserved.