- ISE - http://www.ise.com.pl -

Sikora: hurra, że to nie rząd zajmie się elektrownią atomową

Posted By sergei On October 23, 2019 @ 8:58 am In Aktualności,Featured(info na dole) | No Comments

Jestem zwolennikiem elektrowni atomowej i bardzo się cieszę, że pójdziemy krok do przodu – stwierdza Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych, w rozmowie z Michałem Niewiadomskim.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Michał Sołowow planuje budowę elektrowni atomowej razem z General Electric Hitachi Nuclear Energy. Zostało zawarte wstępne porozumienie. Chodzi o małe reaktory atomowe, a nie wielki blok jądrowy, o którym myślał rząd. To szansa na rozwój energetyki jądrowej w Polsce?
Andrzej Sikora: Hurra, że to nie rząd zajmie się elektrownią atomową, a prywatny biznes. To oznacza, że zaczynamy wchodzić w normalny, komercyjny kierunek. W Stanach Zjednoczonych elektrownie nie są przedmiotem biznesu państwa. Dla mnie ta informacja jest zaskoczeniem, nie spodziewałem się. Jest parę elementów, które muszą być brane pod uwagę (np. podłączenie do sieci czy dostęp do wody) jeśli chodzi o budowę elektrowni. Nie wiem jak to będzie wyglądało w przypadku elektrowni atomowej, bo są jeszcze kwestie geologiczne. Pewnie mają to zbadane skoro doszło do zobowiązań. Jest to wyzwanie, bo technologia jest stosunkowo nowa.
Skan pełnego artykułu dostępny do pobrania [1] (pdf) lub na stronie energia.rp.pl [2]

Article printed from ISE: http://www.ise.com.pl

URL to article: http://www.ise.com.pl/aktualnosci/sikora-hurra-ze-to-nie-rzad-zajmie-sie-elektrownia-atomowa

URLs in this post:

[1] pobrania: http://www.ise.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/scandoc02571720191023090819.pdf

[2] energia.rp.pl: https://energia.rp.pl/energetyka-zawodowa/energia-jadrowa/18817-sikora-hurra-ze-to-nie-rzad-zajmie-sie-elektrownia-atomowa

Copyright 2010 ISE. All rights reserved.