- ISE - https://www.ise.com.pl -

Polska nie powinna obawiać się o swoje bezpieczeństwo energetyczne

Posted By admin On June 25, 2017 @ 10:06 am In Aktualności,News & Events (info górne) | No Comments

- Polska jest krajem bezpiecznym energetycznie, ale już jakiś czas temu straciła pozycję stabilizatora regionu – uważa Andrzej Sikora, prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych w Warszawie.
Naszą sytuację mogą skomplikować coraz większe obostrzenia dotyczące użycia węgla, a ten stanowi nadal podstawę polskiego systemu energetycznego. Powstaje z niego 90 % wytwarzanej energii.

- Na szczęście jeszcze potrafimy zadbać o swoje interesy, ale problemy mogą się nawarstwiać – mówi Sikora. – Problem polega na tym, że nie zrozumieliśmy co to znaczy akcesja do Unii Europejskiej i zielona Europa. Ona nie lubi węgla, a my mówimy – to teraz się zmieńcie. Trzeba to było 20 lat temu negocjować. Drugi element, jeśli mamy swoje aspiracje, to powinniśmy mieć bardzo mocną reprezentację w Brukseli.

Ostatni dokument w obszarze polityki energetycznej kraju został przyjęty w listopadzie 2009 roku i zgodnie z ustawą jego ważność zakończyła się w 2012 roku.

- Ani poprzedni rząd, ani obecny nie są w stanie wypracować standardów na miarę gospodarki aspirującej do zajmowania 20. miejsca na liście największych na świecie – dodaje Sikora. – Pisanie polityki energetycznej jest albo trudne, albo niemożliwe. Polityka energetyczna jest krwiobiegiem dla gospodarki. Także najpierw gospodarka, a później polityka energetyczna.

Dyskusja na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski odbyła się w ramach 23. Spotkania Biznesu, które odbyło się w Ostrawie. Wzięli w nim udział także partnerzy z Czech i Słowacji

Źródło [1]


Article printed from ISE: https://www.ise.com.pl

URL to article: https://www.ise.com.pl/aktualnosci/news/polska-nie-powinna-obawiac-sie-o-swoje-bezpieczenstwo-energetyczne

URLs in this post:

[1] Źródło: http://radio.opole.pl/103,202377,gospodarka&dtx=&szukaj=&go=morelist&s=2

Copyright 2010 ISE. All rights reserved.