- ISE - http://www.ise.com.pl -

Między gazosceptycyzmem a łupkoentuzjazmem

Posted By asikora On December 18, 2011 @ 5:07 pm In Aktualności,News & Events (info górne),Prezentacje | No Comments

Informacja wraz ze zdjęciem cytowana za stroną: http://sdpwarszawa.pl/aktualnosci-177,Miedzy_gazosceptycyzmem_a_lupkoentuzjazmem.html

Między gazosceptycyzmem a łupkoentuzjazmem
Seminarium Gaz łupkowy - nowe bogactwo Polaków

Oddział Warszawski SDP i Klub Dziennikarzy Biznesowych SDP zorganizowały 21 listopada w Domu Dziennikarza seminarium GAZ ŁUPKOWY – NOWE BOGACTWO POLAKÓW – SZANSA I WYZWANIE. Dziennikarze, przedstawiciele mediów centralnych, regionalnych i lokalnych, nauki, przedsiębiorstw sektora energetycznego, polityki i kręgów opiniotwórczych doszli do przekonania, że Polska ma gaz, potrafi go bezpiecznie produkować, jest komu go sprzedać i nikt, choć wielu się stara, nie zdoła zdezawuować tego bogactwa Polaków.

Paweł Poprawa, ekspert Państwowego Instytutu Geologicznego wprowadził uczestników seminarium do tematyki. Jego zdaniem, Polska może mieć co najmniej 1 bln m3 gazu w łupkach. Możliwe, że złoża wydobywalne są nawet 5 razy większe, co zaspokoiłoby potrzeby Polski na 300 lat. Dr. Poprawa uważa, że wydobycie nie jest uciążliwe dla mieszkańców okolic kopalń.
Zdaniem Przemysława Krogulca, geologa, szefa zespołu poszukiwań gazu z łupków w PGNiG, jego firma może uruchomić regularne wydobycie już w 2014 r. Zasoby w obszarze koncesji ocenił na 900 mln m3. To Również Jerzy Woźniak, dyrektor Halliburton Co. Oddział w Polsce zapewnił, że jego firma będzie gotowa do obsługi kopalń. Polscy inżynierowie już od stycznia szkolą się w amerykańskich kopalniach obsługiwanych przez Halliburton w szczelinowaniu hydraulicznym.
Zdaniem Małgorzaty Szymańskiej, dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki, gaz z łupków już ma w Polsce gotowych do zakupu odbiorców: to firmy energetyczne, które w ciągu trzech lat opracowały nowe projekty elektrowni i elektrociepłowni wykorzystujących to paliwo.
Marcin Matyka, partner w kancelarii DLA Piper Wiater opisał warunki, jakie powinno spełnić prawo podatkowe, by nie zniechęcić firm wydobywczych do eksploatacji gazu w Polsce. Zdaniem Piotra Naimskiego, posła na Sejm, byłego wiceministra gospodarki, koncerny zachodnie są gotowe zaakceptować jasno sformułowane wymogi. Poseł jest współautorem projektu ustawy regulującej proces koncesyjny i opłaty wydobywcze.
Według Andrzeja Sikory, prezesa Instytutu Studiów Energetycznych, dobrze jest, gdy państwo posiadające złoża nie pobiera opłat na początku eksploatacji surowca. Także on uznał, że warunki prawne i fiskalne można dostosować do warunków wydobycia gazu tak, by opłacało się ono i przedsiębiorstwom i państwu.

[do pobrania prezentacja wygłoszona przez A. Sikorę: 20111121_ISE_SDP_FORBES_SYSTEMY FISKALNE [1] ]

Konrad Szymański, deputowany do Parlamentu Europejskiego stwierdził, że w Unii Europejskiej silne jest lobby przemysłu odnawialnych źródeł energii. Jego zdaniem, moda na OZE i akcja dotychczasowego monopolisty w dostawach gazu na teren UE, Gazpromu, może mieć wpływ na warunki opłacalności wydobycia w Polsce. – Możliwe, że w nowej perspektywie finansowej duże środki z budżetu Unii pójdą na linie przesyłowe energii wiatrowej z Morza Północnego lub solarnej z Afryki, jednak nikt jednak nie będzie w stanie zabronić Polsce eksploatacji jej gazu – powiedział poseł.
Również zdaniem Stanisława Ciosa z Departamentu Polityki Ekonomicznej MSZ gaz łupkowy ma w Europie swoich aliantów. Zaliczył do nich Holandię, Danię, Wielką Brytanię, Bułgarię i Rumunię. Jak wyjaśnił Andrzej Jagusiewicz, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, pewne jest, że spalanie gazu z łupków nie wnosi do atmosfery rakotwórczych pyłów i siarki. Jego zdaniem, polskie służby są w stanie wymóc przestrzeganie wymogów środowiskowych w czasie eksploatacji złóż.
Kazimierz Krupa, redaktor naczelny magazynu „Forbes” i Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” ocenili jako pozytywne nastawienie Polaków do ich nowego bogactwa. – Dla Polaków oznacza ono przede wszystkim możliwość uniezależnienia się politycznego od Rosji. Na drugim planie dostrzegają oni korzyści ekonomiczne z tego tytułu. Polakom potrzebny jest sukces, świadomość, że coś się w skali kraju udało – mówił red. Sakiewicz.
Seminarium przygotowali Grzegorz Cydejko i Teresa Wójcik, publicyści “Forbesa” i “Gazety Polskiej”, członkowie Oddziału Warszawskiego SDP. Patronat medialny objęły “Forbes”, TVP Info, “Gazeta Polska” i wnp.pl.

Tekst depeszy PAP jest tu: http://pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=gospodarka&idNewsComp=284100&filename=&idnews=164979&data=infopakietinfopakiet&_CheckSum=-1775381200

Artykuł w Kurier365.pl znajdziesz tu: http://www.kurier365.pl/biznes-kurier-365/krynica/item/5335-nowe-bogactwo-polakow

Artykuł w Niedzieli 51/2011 znajdziesz tu: http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=nd201151&nr=37# [2]


Article printed from ISE: http://www.ise.com.pl

URL to article: http://www.ise.com.pl/aktualnosci/news/miedzy-gazosceptycyzmem-a-lupkoentuzjazmem

URLs in this post:

[1] 20111121_ISE_SDP_FORBES_SYSTEMY FISKALNE: http://www.ise.com.pl/wp-content/uploads/2011/12/20111121_ISE_FORBES_SYSTEMY-FISKALNE.pdf

[2] http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=nd201151&nr=37#: http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=nd201151&nr=37#

Copyright 2010 ISE. All rights reserved.