Andrzej Sikora: Rząd powinien uaktualnić politykę energetyczną Polski

Rząd powinien w pierwszej kolejności uaktualnić politykę energetyczną Polski. Dopiero później decydować jaką elektrownię budować i skąd importować gaz. Do tego namawia w rozmowie z IAR Andrzej Sikora szef Instytutu Studiów Energetycznych.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wicepremiera Janusza Piechocińskiego, specjalny zespół energetyczny spotka się nie dziś a jutro, po posiedzeniu rządu. Szefowie resortów gospodarki, finansów, spraw wewnętrznych, środowiska i skarbu mają rozmawiać zarówno o wnioskach z podpisania słynnego memorandum z Gazpromem, jak i o budowie gazoportu.

Andrzej Sikora przekonuje, że ministrowie powinni zająć się przede wszystkim zmianami w dokumencie “Polityka energetyczna Polski do 2030 roku”. Ekspert przypomina, że w strategii przyjętej przez rząd w 2009 roku o gazie z łupków nawet nie wspomniano.”Szkoda, że premier Piechociński nie mówi o uaktualnieniu polityki energetycznej państwa. Od tego panowie powinni zacząć.” – przekonuje Andrzej Sikora.

Ekspert dodaje, że obecnie za kwestie energetyczne odpowiada zbyt dużo ministrów. “Za gaz łupkowy resort skarbu, zespół energetyczny u premiera, za samą politykę energetyczną odpowiada ministerstwo gospodarki i jeszcze sporo do powiedzenia ma resort środowiska.” – wylicza szef Instytutu Studiów Energetycznych.

Pracami zespołu kieruje minister gospodarki. Janusz Piechociński w Programie Trzecim Polskiego Radia zapowiedział, że podczas spotkania mają być omówione wnioski z raportu ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza na temat memorandum z Gazpromem oraz aktualny plan inwestycji w energetyce.

IAR/ Tomasz Majka/K.P.

 

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-powinien-uaktualnic-polityke-energetyczna-Polski-2821867.html

 

Zostaw komentarz