Skutkiem wzrostu ceny węgla będą wyższe rachunki za ogrzewanie nawet o około 80 zł rocznie.

Skutkiem wzrostu ceny węgla będą wyższe rachunki za ogrzewanie nawet o około 80 zł rocznie. O ile procent może wzrosnąć węgiel?

Karolina Baca z Rzeczpospolitej: – Lubelska „Bogdanka” proponuje swoim odbiorcom średnio 15%-owe podwyżki, a śląskie spółki węglowe i Katowicki Holding Węglowy ponad 20-25%-owe.

Andrzej Sikora – prezes Instytutu Studiów Energetycznych: – Prawda jest taka, że węgla w kraju brakuje, że nie mamy takiego poziomu wydobycia jak 30 lat temu, kopiemy z dużo trudniejszych pokładów przy innych warunkach i środowiskowych i ekonomicznych. Podwyżka cen węgla o 20% to jest 10% wzrostu ceny energii elektrycznej.

Jeśli ceny węgla wzrosną o 25%, to o ile wzrosną ceny ogrzewania?
Karolina Baca: – Średnio o 5-6%, co w rachunku przełoży się na około 70-80 zł rocznie.

A czy wzrostu cen węgla nie ograniczy spodziewane spowolnienie gospodarcze i zmniejszenie zapotrzebowania na energię?
Karolina Baca: – Istnieje takie prawdopodobieństwo, natomiast trudno przewidzieć jakie będzie to zapotrzebowanie. Cena węgla to tylko jeden ze składowych elementów cen energii. Biorąc pod uwagę politykę klimatyczną Unii Europejskiej, do 2020 roku musimy zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii, co zwiększa koszty. Nie będzie też darmowej emisji CO2.

Andrzej Sikora: – Urząd Regulacji Energetyki wezwał operatorów, dostawców do podania cen, jakie zamierzają podyktować klientom w 2012 roku. Chodzi o to, by rynek energii i surowców był w UE uwolniony. Nie spodziewamy się więc drastycznych podwyżek, a uzasadniony wzrost kosztów surowca przenosi się na koszt energii. Myślę o podwyżce rzędu 7-8%.

Do przyszłego czwartku spółki energetyczne mają czas do przesłania propozycji swoich taryf na 2012 rok, ale URE nie widzi na razie przesłanek do znaczących podwyżek.
Karolina Baca: – Dlatego, że widmo akcyzy na węgiel zostało oddalone, nie będzie można tłumaczyć, że podwyżki czy ciepła czy cen energii można uzasadniać tym kosztem.

Czy możliwy jest import węgla z Rosji, bo tam ceny węgla z początkiem roku wzrosły o 20-30%?
Karolina Baca: – Ten wschodni rynek nie jest już tak bardzo tani, więc nasze kopalnie próbują wykorzystać sytuację. Natomiast nie należy się spodziewać, że import węgla radykalnie spadnie, a będzie się utrzymywał na poziomie powyżej 10 milionów ton rocznie. Elektrociepłownie i elektrownie zużywają około 65 mln ton węgla kamiennego rocznie, mówimy więc o rynku wartym 17 miliardów złotych.
Cena węgla będzie rosła, bo ogromni konsumenci, jak Chiny czy Indie, będą potrzebować coraz więcej węgla.

Rozmawiała: Halina Lichocka

Źródło – http://www.polskieradio.pl/7/968/Artykul/464471,W-przyszlym-roku-wzrosnie-cena-wegla-w-Polsce-

 

Zostaw komentarz